Fut Saç Ekim Tekniği

FUT (Fulliculer Unit Transplantation)  SAÇ EKİM TEKNİĞİ  

Saç köklerinin dökülmeye dirençli ense bölgesinden bir şerit şeklinde alınarak mikroskop altında saçın bütünlüğü bozulmadan 1′li, 2′li ve 3′lü kökleri içeren foliküler ünitlere ayrıştırılması ve bu foliküllerin daha sonra saçsız bölgeye ekilmesi işlemidir. Saç ekimi hastayı uyutmadan, sırtüstü oturur-uzanır pozisyonda, lokal anestezi altında ve sedasyon desteği ile yapılır. Hasta operasyon süresince çay-kahve içebilir; tv, cd, dvd izleyebilir, müzik dinleyebilir. İnsan saçları ‘foliküler ünit’ denilen küçük gruplar halinde büyürler. Sağlıklı bir kafa derisinde foliküler ünitlerde 1-4 saç vardır.

Modern saç ekiminde saçlı deri grafti (saç şeriti); foliküler ünitlere 3x ve 10x mikroskopik büyütme altında 8-10 mm eninde saç bloklarından ayrıştırılır. Saç ekiminde foliküler ünit kullanımı hastamıza doğal görünüm kazandırır. Saç verici bölge çoğunlukla ense bölgesidir ve on gün içerisinde tamamen iyileşir. İşlem sırasında thrichophytic kapama tekniği kullanımı sayesinde çizgi şeklinde ince bir iz kalır ve ince iz haricindeki görünüm tamamen doğal ve eski görüntünün devamıdır. Normal boyutlardaki saç uzunluğunda asla saç alındığı fark edilmez.

Saç ekilecek bölgede özel iğnelerle küçük delikler açılır ve folüküler ünitlere ayrıştırılmış saçlar bu deliklere yerleştirilir. Saçların ekilme açısı orijinal saçların açısına paraleldir. Ekilen saçlar iki-üç hafta içinde dökülürler ve iki-üç ay içinde tekrar kalıcı olarak çıkarlar.

 Fut Yönteminin Aşamaları :

* İstenilen saç yoğunluğunun elde edilmesi için lazım olan şerit uzunluğunun ve genişliğinin en uygun durumda olması gerekli hesaplamalarla yapılır.

* Kök alım Aşaması : Graftler kafa derisinin arka kısmından cerrahi yolla çıkarılır. Foliküler ünite (kökler) zarar görmesin diye doku tek parça halinde çıkarılır. Bu teknik foliküler ünite naklinin oldukça önemli bir özelliğidir. Çünkü foliküler üniteler korunmakla kalmayıp aynı zamanda ayrı ayrı saç foliküllerinin zarar görmesini (kesilmesini) önlemektedir.

* Alın Çizgisinin Belirlenmesi : Saç Ekiminde doğallığı gösteren en önemli hususlardan biri de alın çizgisinin  doğal bir şekilde çizilmesidir. Hiç kimse ekim yaptırdıktan sonra saçlarının ekim olduğunun anlaşılmasını istemez. Bu nedenle alın çizgisi çizilirken sizin de kararınız doğrultusunda yüzünüzün şekli göz ve kaş yapınıza kadar incelenerek size en uygun saç çizgisi oluşturulur. Saç ekiminde önemli olan, sık ve estetik bir görünümdür.

* Kanalların açılması : Ekim yapılacak bölgenin uyuşturulmasını takiben, saç köklerinizin kalınlığına ve derinliğine göre hazırlanmış olan özel kanal açıcılar yardımıyla yapılır. Kanal açma işlemi saç ekiminin en önemli noktasıdır. Bu işlem uygun açılarda ve yönlerde yapılırsa saç ekiminde doğallık sağlanır.

* Açılan kanallara saç köklerinizin yerleştirilmesi (Ekim) : Bu aşama ile işlem sonlandırılır. Ekilen saç kökleri yaklaşık 72 saat içerisinde sağlamlaşır. Ekilen saçlarınız 2- 3 hafta uzamaya devam eder ve sonra dökülmeye başlar. Bazen bir kısmı bazen de tamamı dökülebilir. Saç hücreleriniz birkaç hafta süren dinlenme döneminden sonra tekrar uzamaya başlar. Ön bölge ekimlerinde 6 – 8 ayda, tepe bölgesi ekimlerinde 8- 12 ayda uzayıp gerçek formuna ulaşır.

HER TÜRLÜ SORU VE GÖRÜŞLERİNİZ İÇİN :

TELEFON  : 0544 340 61 94

ADRES       :  ANTALYA-MERKEZ

E-MAIL        :  bilgi@sacekimantalya.com