Saç Ekimi

Saç Ekimi

Saç ekimi erkeklerdeki saç dökülmesinin en etkili tedavi yöntemidir.

Saç  ekimi / nakli / transplantasyonu, sağlıklı ve güçlü saç köklerinin donör -verici- bölgeden (genellikle başın arkasından) alınarak incelmiş ya da tamamen açılmış bölgeye taşınması işlemidir.

Saç ekimi arkasındaki mantık, saç dökülmesi eğilimi olmayan bir bölgeden alınan saçın, saçın döküldüğü bölgelere nakledildiğinde kendi orijinal bölgesinde olduğu gibi büyümeye devam etmesidir. Donör (verici) saçlar genellikle kafa derisinin temporal (şakak), parietal (şakağın üst tarafı) ve oksipital (ense) bölgelerinden alınır. Bu bölümdeki saçlar erkeklik hormonuna duyarsız olduğundan daha sonra dökülmeleri söz konusu değildir. FUE yönteminde ise vücudun diğer bölgelerinden de kök alınabilmektedir.

Çağdaş cerrahi teknolojileri sayesinde saç ekimi ile son derece doğal görünümler elde edilebilmektedir. Bu sayede saç kaybına bağlı olarak kişide oluşabilecek psikolojik travmalar ve sosyal yaşamdan uzaklaşma gibi sorunlar saç nakli ile giderilerek bireyin kendini daha güçlü hissetmesi sağlanabilmektedir.

Saç ekim işlemi tüm dünyada küçük cerrahi işlem olarak değerlendirilmektedir. İşlem, ekilecek Graft – FU (foliküler ünite) sayısına göre değişkenlik gösterdiğinden 5-7 saat sürer ve tamamen lokal anestezi altında yapıldığından ağrı duyulmaz. İşlem öncesi yapılan detaylı saç analizi ile ekilecek ve alınabilecek saç miktarı belirlenir.

İşlem sonrası uyulması gerekenler size detaylı olarak anlatılacak ve yazılı olarak verilecektir. Bu uyarılar daha çok yıkama ile ilgili olup sadece 15 günlük bir dönemi kapsamaktadır. Dolayısıyla bu süreçten sonra dikkat etmeniz gereken özel bir husus kalmamaktadır.

Saç Ekim Aşamaları :

1 .  Saç köklerinin alınması : Fut ve Fue yöntemleri arasında tek fark işlemin bu aşamasındadır. Diğer aşamalar her iki teknikte de aynıdır.

2 . Alınan saç köklerin ve nakledilecek yerlerinin hazırlanması.

3 . Hazırlanan saç köklerinin ekilmesi : Bu aşama saç ekim operasyonunun en uzun süren aşamasıdır.

Her iki teknikte de ekim sonrası dönemde 2-6 hafta içinde saç kılları dökülür. Ancak saç kökleri cilt altında kaldığından işlemden yaklaşık 10 hafta kadar sonra mevcut köklerden yeni saç kılları uzamaya başlar. Bazı saç kılları ise dökülmeden uzamaya devam edebilmektedir.

İdeal sonuca ulaşmak için en uygun tarih 8 – 12 ay sonrasıdır. Saçların ilk çıkmaya başladığı zamandan bu tarihe kadar saç kılları giderek kalınlaşırve ensedeki saçlarınızın kalınlığına ulaşırlar.

8-12 ay sonra, gerek saçlarınızın tümünün çıkması tamamlandığından, gerekse verici alandaki gerginliğin bu süre zarfında azalmasından dolayı artık ikinci seansızı rahatça planlayabilirsiniz.

İkinci Seansın Amaçları Şunlardır :

İlk seansta ekim yapılan alandaki sıklığın arttırılması,

Saç çizgisi üzerine tekrar ekim yapılarak yoğunluğun arttırılması,

Saç dökülmesi halen devam ediyorsa yeni dökülen alanlar için ekimin tekrarlanması,

İlk seansta kapatılmayan özellikle vertex gibi bölgelerin ekimi.

Saç Ekiminde İki Teknik Uygulanmaktadır :

Fut ( Folliculer Unit Transplantation ) Tekniği

Fue ( Folliculer Unit Extraction ) Tekniği

…Ne düşündüğünüzü bilmek istiyoruz…

Soru ve görüşleriniz için :

TELEFON : 0544 340 61 94

ADRES       : ANTALYA-MERKEZ

E-MAIL     : bilgi@sacekimantalya.com